Prügi

Jaapanlaste jaoks on prügiteema väga oluline. Tegemist ju ikkagi saareriigiga ja prügi sorteerimine on eluliselt tähtis. Paljud välismaalased satuvad Jaapanisse kolides oma uute naabritega prügiteemadel pahuksisse, sest uue ja keeruka süsteemiga harjumiseks kulub aega.

Prügi e. gomi on jaotatud kolmeks:

  • põlevaks (moeru gomi), kuhu kuuluvad toidujäätmed, paber, puit jms.
  • mitte-põlevaks (moenai gomi), kuhu kuulub klaas, portselan, metall jms.
  • ümbertöödeldavaks (shigen gomi), kuhu kuuluvad pudelid, purgid, plastikpudelid, ajalehed jne.

Iga prügi korjatakse kokku erineval ajal. Iga elaniku ülesandeks on pidada kinni prügigraafikust ja kasutada õigeid prügikotte. Ümbruskonda on riputatud mitmeid märke, mis informeerivad elanikke erineva prügi kogumise nädalapäevadest. Põlevat prügi kogutakse tavaliselt 2-3 päeval nädalas, mitte-põlevat tavaliselt ainult korra nädalas. Muul ajal ei tohi nö varem ette prügi välja viia. Eriti põlevat prügi… mis hakkab kuumusega kohe elama.

Erinev on ka see, et neil pole enamasti prügikonteinereid, kuna pole ruumi kuskil neid hoida. Prügi pannakse õue, autotee äärde mõne puu küljes olevasse võrku.

Pilt

Suuremõõtmelise prügi (sodai gomi) nagu mööbel, jalgrattad, elektrilised seadmed jms. äravedamine käib kokkuleppel ja eraldi tasu eest. Mürgiseid ja ohtlikke aineid tuleb samuti eraldi koguda ja ära vedada. Huvitav on see, et arvuti äraviskamiseks tuleb võtta ühendust tootjaga, et see veaks selle minema.

Ka avalikes kohtades toimub sorteerimine. Prügikasti peal on tähis mida võib visata.

Pilt

Restoranide ja kaupluste prügi kogutakse tänava äärde kottidesse, kuid prügiautod neid tihti enne varahommikut ära ei korja, mis selgitab miks linnas on palju džunglivareseid.

Kui meie linnahelisid saadavad lisaks automürinale ka kajakate häälitused, siis Tokyo on vallutanud džunglivaresed, kelle kohalolu valmistab muret paljudele kohalikele. Tokyos elavad u. 21000 džunglivarest kraaksuvad valilt, ründavad inimesi, pesitsevad elektriliinidel, varastavad pesa jaoks interneti valguskaableid ja vandaalitsevad prügiga. Täiesti tavaline on varahommikune vaatepilt tänavalt, kus džunglivareseparv rebib nokkadega prügikotte lahti ja möllab prügi sees.Pilt

Üritatud on erinevaid meetmeid rakendada – küll püüniste, küll mesilastega, kuid kulutatud miljonit eurod pole tulemust andnud.

Minule isiklikult meeldivad need varesed, sest nad on väga väärikad ja arukad (ühed maailma targemad linnud) ning nende kraaksumine on minu jaoks lahutamatu osa Tokyo linnahelidest.

Neist kummalistest lindudest, Tokyo elanikest ja linnapärandist on tehtud ka kaunis dokumentaalfilm nimega Tokyo Waka.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s