Jaapanisse tulid jõulud KFC praekana kaudu

Jaapani kultuuris ja sh toidukultuuris on väga levinud erinevate elementide laenamine teistest kultuuridest. Nii on näiteks toidukultuuri imbunud mitmeid roogi Hiinast, Portugalist, Inglismaalt, Koreast ja isegi Itaaliast. Ka jõulud kuuluvad sellesse pikka laenunimekirja ning on saanud osaks iga jaapanlase elust, kuigi neil selle traditsiooniga ajaloolist ja religioosset sidet pole.

Üldises plaanis pole ju imestada, et globaalselt levinud tarbimisele õhutav kommertslik traditsioon on isegi mitte-kristilikus riigis ülimalt levinud, sest mis oleks tootjatele parem kui juurutada üks aeg aastas juurde mil rahvas massiliselt tarbib. Oluliselt põnevam on aga see, et jõulud jõudsid Jaapanisse läbi praekana ja KFC keti.

Nimelt on jaapanlaste jaoks jõulutoit kiirtoiduketi Kentucky Fried Chicken roog ja seda juba üle 40.a. Lauad sellesse Ameerika Ühendriikidest pärit kiirtoidukohta pannakse kinni juba mitmeid kuid varem. Loomulikult ollakse ka jaapanlastele omaselt nõus tunde järjekorras veetma, et saada KFC jõulupakett kana, kõrvalroogade, koogi ja veiniga.

Kõik sai alguses Harvardi haridusega novaatorlikust KFC esimesest juhist Takeshi Okawarast, kes peale esimese KFC avamist 1970 hakkas teostama edukat turunduskampaaniat sidudes jõulud ja oma praekana.

Väidetavalt olla Okawara kuulnud pealt välismaalaste vestlust, kus kurdeti kuidas jõulude ajal tuleb kalkuniigatsus. Seepeale Okawarale tulnud keset ööd party barrel (tõlk. peo tünn) mõte – pakkuda kana kalkuni asemel jõulutoiduna. 1974. läks see kontseptsioon juba üleriigiliselt edukalt käima ja nimeks sai see Kurisumasu ni wa Kentakkii ehk “Jõulud on Kentucky”. Läbi selle sai Jaapanis täidetud ka tühimik, et kuidas tähistada jõule riigis, kus jõule ei ole ja seda nii, et see poleks usuga seotud. Täiuslik reklaamikampaania!

Jaapanlased võtsid traditsiooni rõõmsalt vastu ilmselt ka seetõttu, et neile meeldivad ameerikalikud trendid ning meeldib ka tarbida ja mitte-religioosne KFC versioon jõuludest oli ilmselt vastuvõetavam kui kirikuskäik.

barrel

Takeshi Okawara teeneid hinnati ja temast sai ka firma Jaapani haru tegevjuht ja president.

Nii on KFC käive sel päeval 10-kordne, tööle on rakendatud ka kõik juhtivad töötajad ja nende maskott/asutaja kolonel Sanders on jõulurõivais.

Lisaks peab mainima, et jõulud ei ole Jaapanis riigipüha ega ka perega koos õhtustamise ja kinkidejagamise aeg. Üllatuslikult on jõulud just romantiliseks ajaveemiseks oma armsamaga, kus aasta romantiliseim õhtu veedetakse koos jõulutulesid nautides, restoranis einestades ja võibolla ka hotellis ööbides.

Traditsooniks on kujunenud ka jõulukoogi söömine, mis küll jaapanlastele rohkem sümboolse tähendusega – punased maasikad ja valge vahukoor imiteerivad jaapani lippu. Kook on tegelikult lihtsa biskviittaignaga ja traditsioon pärineb II MS järgsest ajast mil üritati imiteerida ameerikalikku lopsakust koogi rikkalike kanistustega.

kook

Häid jõule ehk メリークリスマス (merī kurisumasu)!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s